|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Condition: | New |
|---|---|
| Customized: | Customized |
| Weight: | 3.3kgs(7.27lbs) |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
PS2638 Air Concrete Nailer Pneumatic Nail Gun For Plywood
1. Engineered for reliable, consistently high performance.
2. Comfort grip handle reduces fatigue and increases control.
3. 360° adjustable exhaust allows user to direct air away from face.
4. Ergonomically engineered body results in a rugged, comfortable, and lightweight tool great for extended use.
| Model: | Pneumatic Tool PS2638 Concrete Nailer For Gas Nail |
| Air Tool Type: | Air Nailer |
| Tool Diamensions: | 416mmx141mmx363mm |
|
Net Tool Weight: |
3.3kgs(7.27lbs) |
|
Body Material: |
Aluminum Body |
| Operate Pressure: | 80-120psi (5.5-8.3bar) |
| Load Capacity: | 250-400 Nails |
| Fasteners Type: | 0 Degree Concrete Strip Nails |
| Fasteners Head Diameter: | 0.130"(6.4mm) |
| Fasteners Shank Diameter: | 0.102"(2.6mm) |
| Fasteners Length: | 1/2"(12mm)-1-1/2"(38mm) |
Attaching steel track to concrete, block or steel.
Attaching plywood to concrete or block.
Attaching lath to concrete, block or steel.
Attaching furring strips to concrete or block.
