|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| After-sales Service: | Responsible |
|---|---|
| Material: | Galvanized Iron Wire |
| Cross Sectional Shape: | Round |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model No.: | Rebar Tie Wire Reels For Automatic Rebar Tying Machine |
| Diameter: | 0.8MM |
| Length: | 110M |
| Material Code: | Q195, Galvanized Wire |
| Applicable machine: | MAX RB392,395,397 and 213 |
| Wire Tensile Strength | 420m/Pa |
| Wire Yield Strength: | 330m/Pa |
| Resistance against rust: | It should be no rust by 4cycles times under instructed test conditions |
| Tensile Strength: | 42-47 KG/CM2 |
| Elongation: | 17% |
| Applicable scope of steel strapping: | 6-24mm,6-25mm,8-34mm,9-28mm,20-45mm,30-58mm,30-60mm |

Precast concrete products,building foundations,road and bridge construction,floors and walls,retaining walls,swimming pool walls,radiant heating tubes,electrical conduits