|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Applications: | Roofing |
|---|---|
| Certification: | CE |
| Condition: | New |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
CRN45 Coil Roofing Nailer and siding nailer features an ultra-lightweight aluminum body to minimize fatigue. Most powerful. The Load-N-Go magazine holds 120 15 degree wire coil roofing nails collated Nails from 3/4 in. to 1-3/4 in. length and 0.120 in. Dia. The thick rubber guards minimize housing damage and more comfortable. Adjustable exhaustor direction and holds down the noise.
Similar to:BOSTITCH RN46 coil roofing nailer,Hitachi NV45AB2 coil roofing nailer,Senco 455XP coil roofing nailer,Max CN445R2 coil roofing nailer etc.
| Model: | CRN45 Pneumatic Coil Roofing Nailer |
| Air Tool Type: | Air Nailer |
| Tool Diamensions: | 313mmx116mmx271mm(12-3/8"x4-5/8"x10-5/8") |
| Net Tool Weight: | 2.58kgs(5.67lbs) |
| Body Material: | Aluminum Body |
| Operate Pressure: | 70-120psi(5-8.3bar) |
| Load Capacity: | 120 Nails |
| Fasteners Type: | 15 Degree wire coil roofing nails |
| Fasteners Head Diameter: | 0.413"(10.5mm) |
| Fasteners Shank Diameter: | 0.120"(3.05mm) |
| Fasteners Length: | 3/4"(19mm)-1-3/4"(45mm) |
Package: 4Pcs/Ctn, 20Ctns/Pallet
Ergonomic design, well balanced
Making pallets, drums and export wooden boxes
Crating
Fencing
General construction applications
1.Q:Do you have your own production factory?
1.Short production time:Our company have established the strong partner-ship with over 100 factories and We have our own factory.