|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Shank Diameter: | 1.6mm |
|---|---|
| Tip Type: | Sharp or Blunt |
| Height: | 10.4mm |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
* 16 Gauge 11/16'' crown c ring staples.
* High Quality: Made of high quality SS304, better corrosion resistance.
* High tensile strength.No corrosion happens.
* Good Bundle Effect: Have a good bundle effect, with excellent performance, high reliability.
* Long Life: Optimal durability, long service life, no need to replace too frequently.
* Suitable Application: Suitable for binding, fixing livestock cages, pet cages, fences, mattresses, etc.
| Item: | 16GA SR8 Galvanized Upholstery Hog Rings |
| Gauge: | 16 Gauge |
| Fastener Type: | Hog rings |
| Material: | Galvanized Wire |
| Surface Finishing: | Galvanized |
| Point: | Sharp,Blunt |
| Outside Diameter: | 11/16 inch |
| Close Diameter: | 9/32 inch |
| Thickness: | 1.60mm |
| Height | 10.4mm |
| Packing: | 2500 pcs/ctn |