|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Material: | Steel |
|---|---|
| Standard: | GB |
| Surface Treatment: | Zinc Plated, Copper Plated |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
16 Gauge 35 Series Carton Closing Staples
1. For use in 1-3/8 Inch Carton staplers .
2.SPEED - Staples fasten instantly saving time over other methods of case closing.
3. TOUGHNESS - The strength and effectiveness of cases closed with staples exceeds shipping and handling standards, ensuring they hold up in transit.
4.Chisel point staples deliver efficient and dependable performance.
5.Glue collated.
| Item: | 16 Gauge 1-3/8 Inch Crown 35 Series Carton Closing Staples |
| Gauge: | 16 Gauge |
| Fastener Type: | Staples |
| Material: | Galvanized Wire, Copper Wire |
| Surface Finishing: | Zinc Plated, Copper Plated |
| Crown: | 38mm (1-3/8") |
| Width: | 0.091"(2.30mm) |
| Thickness: | 0.033"(0.83mm) |
| Length: | 5/8"(15mm) - 7/8"(22mm) |
| Fitting Tools: | Carton closing staple-A series |
| Item | Our Specification. | Length | Point | Finish | Pcs/Stick | Package | |||
| mm | inch | Pcs/Box | Bxs/Ctn | Ctns/Pallet | |||||
| 35/15 | 35-A Series | 15mm | 5/8" | Chisel | Galvanized/Copper | 50Pcs | 2000Pcs | 10 | 45 |
| 35/18 | GAUGE:16GA | 18mm | 3/4" | Chisel | Galvanized/Copper | 50Pcs | 2000Pcs | 10 | 40 |
| 35/22 | CROWN:35.00mm WIDTH:2.30mm THICKNESS: 0.90mm |
22mm | 7/8" | Chisel | Galvanized/Copper | 50Pcs | 2000Pcs | 10 | 36 |