7116 Fine Wire Fastener Air Tool Pneumatic Stapler Mt7116
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Applications: | Carpentry, Decking, Framing, Roofing, Siding Installation |
|---|---|
| Certification: | CE |
| Condition: | New |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Cooperated with Fortune 500
Experienced Team
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
This supplier has Cooperated with Fortune 500 companies
The supplier has 6 foreign trading staff(s) and 5 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
Sign In to see all verified strength labels (17)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- MT7116
- Customized
- Customized
- Jam Clearing
- Tool-free
- Nail Length
- 5/8 Inch
- Weight
- 1.0kg
- Dimensions
- 150mm*45mm*220mm
- Load Capacity
- 190 Staples
- Operating Pressurere
- 60-100psi (4-7bar)
- Applicable Staple Length
- 6-16mm
- Applicable Staple Shank
- 0.75*0.6mm
- Applicable Crown
- 9mm (3/8")
- Type
- Air Stapler
- Air Wrench Type
- Pulse Pneumatic Wrench
- Pneumatic Drill Range
- Construction Machinery
- Degree of Automation
- Semi-Automatic
- Screwdriver Startup Mode
- Under Pressure
- Working Style
- Pneumatic
- Usage
- Pallet Making
- Brand
- Kya
- Transport Package
- 10PCS/CTN
- Specification
- 7116/421
- Trademark
- KYA
- Origin
- China
- HS Code
- 8467190000
- Production Capacity
- 2000PCS/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 28.00cm * 15.00cm * 6.00cm
- Package Gross Weight
- 2.000kg
Product Description
7116/421 Fine Wire Stapler
| Model: | Pneumatic 22 Gauge 3/8 in Crown Upholstery Stapler MT7116 |
| Air Tool Type: | Air Stapler |
| Tool Diamensions: | 213mm x 44mm x 213mm |
| Net Tool Weight: | 0.94kgs (2.07 lbs) |
| Operate Pressure: | 70-100psi (4-7bar) |
| Load Capacity: | 190 staples |
| Staples Type: | 22 Guage 71 Series Fine Wire Staples |
| Staples Crown: | 3/8"(9.0mm) |
| Staples Shank Diameter: | 0.030"(0.75mm) x 0.024"(0.60mm) |
| Staples Length: | 1/6"(4mm)~5/8"(16mm) |
Package: 12Pcs/Ctn, 60Ctns/Pallet
Lead Time: 7-30 days as per the order quantity
Lightweight body for easy operation.
Low noisy have good feedback from suctoerm.
Powerful strength and excellent durability.
Long nose design for tight space.
Same as 71/16-421
Furniture make and repair.
Cloth and wood connection.
Picture frams.
Decoration. 
1.Q:Do you have your own production factory?
A:Yes,we not only have our own factory,We also have a cooperative relationship with more than one hundred factories in China
2.Q: Can you send us samples?
A: We are pleased to send you the sample to test the quality and market.
3.Q: About your products, could you do it OEM?
A: Yes, OEM service is available.
4.Q: Do you also provide spare parts of pneumatic tools?
A: Once we confirm the models you'd like to order, we will send you the diagram for checking and also suggest you some easy-broken parts.
5.Q: For the product, could you spray other color of painting?
A: Yes, color can be customized.
6.Q: What's the delivery time?
A: It usually takes about 20-30 working days to produce one order.
7.Q: How is the payment terms?
A: Normally T/T 30% in advance and T/T 70% before shipment.
8.Q: Can I mix different models in one container?
A: Yes, different models can be mixed in one container, but the quantity of each model should not be less than MOQ.
9.Q: How does your factory do regarding quality control?
A: We always pay great attention to quality control from the very beginning and every product was tested piece by piece before delivery.
10.Q: Do you have quality certification?
A: Yes, we have CE, SGS,ISO, ect.
1.Short production time:Our company have established the strong partner-ship with over 100 factories and We have our own factory.
2. No business too small: The most abundant models can be found here and we can share you with advanced and accurate information and resource.
3.Reasonable prices and High quality:Quality and prices are our focus because we know what you will care at most.
4.Satisfactory after-sales service: Middle time production report with photos will be sent to you and also reconfirm accomplished date. We will establish close contact with you.Any problem you will get reply at the first time.
5.Free samples: Free samples available at any time.
You can get competitive prices from us because we possess big manufacturing relationship in China.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Pneumatic tools
- Pneumatic Stapler
- 7116 Fine Wire Fastener Air Tool Pneumatic Stapler Mt7116
Hot Searches
More