|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Standard: | GB |
|---|---|
| Type: | Strip Nail |
| Material: | Steel |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
1.A remedy for damaged adjacent timbers caused by nails or screws.
2.Versatile for indoor & outdoor mitre joints.
3.Alternating grooves for strong and hidden holding power.
4.High rust resistance and retention force.
5.Complete styles, gauges and sizes are available.
| Item: | CF Series Corrugated Fasteners |
| Thickness: | 0.5mm |
| Crown: | 1" (25mm) |
| Material: | Steel Sheet |
| Length: | 8mm-14.4mm |
| Surface Finishing: | Bright, Galvanized, Phosphate coated. |
| CF Type | ||||||
| Item No. | Length (mm) | Height (inch) | Width (mm) | Pcs/Box | Boxes/Ctn | Thickness(mm) |
| CF8 | 8mm | 5/16" | 25 | 1000 | 12 | 0.5 |
| CF9 | 8.8mm | 11/32" | 25 | 1000 | 12 | 0.5 |
| CF10 | 9.5mm | 3/8" | 25 | 1000 | 8 | 0.5 |
| CF13 | 12.2mm | 1/2" | 25 | 1000 | 8 | 0.5 |
| CF15 | 14.4mm | 5/8" | 25 | 1000 | 8 | 0.5 |
Cabinet and furniture frames.
Decking board.
Real wood door.
Truss construction.
Picture frames.
Wood boxes.
Upholstery bed frames.
Repair splits in pallet stringers.
Windows.