|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Condition: | New |
|---|---|
| Customized: | Customized |
| Weight: | 2.04kgs(4.41 Lbs) |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
NT65 Air Nailer Finish and Brad Nail For DA 15GA Nail
1.Tool-free adjustable exhaust channels contaminants away from users.
2. For use with 15 gauge angled finish nails.
3.Drives 1-1/4 in. to 2-1/2 in. angled finish nails
4.Toolless depth-of-drive adjustment helps protect work surface and allows proper setting of finish nails.
5.Tool-free jam-release mechanism offers easy nail removal.
6.Tool-free depth-of-drive adjustment with detents for proper nail-head setting.
| Model: | NT65 Air Nailer Finish and Brad Nail For DA 15GA Nail |
| Air Tool Type: | Air Nailer |
| Tool Diamensions: | 344mm x 82mm x 304mm |
| Net Tool Weight: | 2.04kgs(4.41 lbs) |
| Body Material: | Aliminum Body |
| Operate Pressure: | 70-120psi (5-8.3bar) |
| Load Capacity: | 100 nails |
| Nails Type: | 15GA 34 Degree DA Angle Finish Nails |
| Nails Head Diameter: | 0.12"(3.0mm) x 0.095"(2.4mm) |
| Nails Shank Diameter: | 0.072"(1.8mm) |
| Nails Length: | 1-1/4"(32mm)~2-1/2"(65mm) |
| Nails Shank Type: | Screw,Smooth,Ring |
Light framing.
Furniture fram assembly.
Exterior trim,stair cases and cabinet building.
Door and window construction.