|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Condition: | New |
|---|---|
| Customized: | Customized |
| Weight: | 2.5kg |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model: | CN565B Pneumatic Coil Siding Nailer |
| Air Tool Type: | Air Nailer |
| Tools Product Type: | Air Tool |
| Tool Diamensions: | 320mmx130mmx273mm(12-9/16"x5-1/8"x10-3/4") |
| Net Tool Weight: | 2.50kgs(5.50lbs) |
| Body Material: | Aluminum Body |
| Operate Pressure: | 70-120psi(5-8.3bar) |
|
Load Capacity: |
250-400 nails (15 degree flat wire coil nails) |
| 200 nails (Plastic sheet collated nails) | |
|
Fasteners Type: |
15 Degree flat wire coil nails |
| 15 Degree Flat plastic sheet collated nails | |
| Fasteners Head Diameter: | 0.197"(5.0mm)-0.236"(6.0mm) |
| Fasteners Shank Diameter: | 0.091"(2.3mm)-0.099"(2.5mm) |
|
Fasteners Length: |
1-3/4"(45mm)-2-1/2"(65mm) Wire coil nails |
| 1-1/4"(32mm)-2-1/2"(65mm) Plastic collated | |
| Fasteners Shank Type: | Smooth,Screw,Ring |

Making pallets, drums and export wooden boxes
Crating
Fencing
General construction applications