|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Condition: | New |
|---|---|
| Customized: | Customized |
| Weight: | 1.32kgs |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
F Brad Nailer F50 Pneumatic Hand Tool For Cabinet work
1.Quick-release cam-lock opens nail guide assembly to easily clear jammed nails; efficient design minimizes downtime.
2.Easy to use tool-less depth adjustment dial for a wide variety of finish applications.
3.Multi-directional exhaust port rotates 360 degree to direct exhaust air away from user.
4.Rubberized soft grip provides more comfort and control.
| Model: | F Brad Nailer F50 Pneumatic Hand Tool For Cabinet work |
| Air Tool Type: | Air Nailer |
| Tool Diamensions: | 248mm x 57mm x 235mm |
| Net Tool Weight: | 1.32kgs |
| Body Material: | Aliminum Body |
| Operate Pressure: | 60-100psi (4-7bar) |
| Load Capacity: | 100 nails |
| Nails Type: | 18 Guage F Brad Nails |
| Nails Head Diameter: | 0.075"(1.9mm) x 0.050"(1.3mm) |
| Nails Shank Diameter: | 1.05mm |
| Nails Length: | 5/8"(15mm)~2"(50mm) |
Decorative and furniture trim.
Picture frame assembly.
Interior and exterior trim.
Cabinet work.
Upholstery and bedding.
Crafts.
