Screw Nail Thread Rolling Machine Kya-C Automatic Nail Making Equipment
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Model No.: | Screw Nail Thread Rolling Machine Kya-C |
|---|---|
| Diameter of Rolling Nail (mm): | 1.8mm--4.5mm |
| Nail Length: | Less Than 100mm |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- KYA-C
- Diameter of Main Shaft (mm)
- 130mm
- Power Supply( V)
- AC 380V
- Motor Power (Kw)
- 5.5 Kw
- Production Speed (PCS/Minute)
- 1200 PCS/Minute
- Machine Weight
- 1500kgs
- Overall Dimension(mm)
- 1400 X 1500 X 1600mm
- Nail Length Tolerance
- +-0.2mm
- Transport Package
- Carton and Pallet
- Specification
- KYA-C
- Trademark
- KYA
- Origin
- China
- HS Code
- 7317000000
- Production Capacity
- 20000 Tons Per Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 150.00cm * 160.00cm * 170.00cm
- Package Gross Weight
- 2000.000kg
Product Description
The two thread rolling dies with threaded teeth are staggered, and the 1/2 pitch is arranged relative to each other. The static die is fixed and the moving die makes a reciprocating linear movement parallel to the static die. When the nail is sent between the two dies, it moves. The die is rubbed and pressed to plastically deform its surface to form threads. This machine is simple, sensitive, efficient, time-saving and labor-saving.
Specification:
| Model No.: | Screw Nail Thread Rolling Machine KYA-C |
| Diameter of Rolling Nail (mm): | 1.8mm--4.5mm |
| Nail Length: | <100mm |
| Diameter of main Shaft (mm): | 130mm |
| Power Supply( V): | AC 380V |
| Motor Power (KW): | 5.5 KW |
| Production Speed (Pcs/minute): | 1200 Pcs/minute |
| Machine Weight: | 1500kgs |
| Overall Dimension(mm): | 1400 x 1500 x 1600mm |
| Nail length tolerance: | ±0.2MM |
The two thread rolling dies with threaded teeth are staggered, and the 1/2 pitch is arranged relative to each other. The static die is fixed and the moving die makes a reciprocating linear movement parallel to the static die.
When the nail is sent between the two dies, it moves. The die is rubbed and pressed to plastically deform its surface to form threads. This machine is simple, sensitive, efficient, time-saving and labor-saving.
Adopting electromagnetism vibration feeder system, equipping automatic control feeder, adopting synchronism pushing device, main electromotor adopts speed control one, easy to adjust productivity according to requirement, clean working environment.
Our high speed thread rolling machine is a kind of high efficiency thread processing equipment. It is equipped with many kinds of special mold which could produce many kinds of special-shaped nails, especially used for anti-loose screw shank nails, ring shank nails and some new style nails.
Product Application:
Coil Nail
Paper tape collated nail
Steel nail
Packaging&Shipping:
| Packaging Details: | The normal package is wooden box. If export to european countries,the wooden box will be fumigated.If container is too tigher,we will use pe film for packing or pack it according to customers special request. |
| Delivery Detail: | 7~30 days as per your quantity |
1.Q:Do you have your own production factory?
A:Yes,we not only have our own factory,We also have a cooperative relationship with more than one hundred factories in China
2.Q: Can you send us samples?
A: We are pleased to send you the sample to test the quality and market.
3.Q: About your products, could you do it OEM?
A: Yes, OEM service is available.
4.Q: Do you also provide spare parts of pneumatic tools?
A: Once we confirm the models you'd like to order, we will send you the diagram for checking and also suggest you some easy-broken parts.
5.Q: For the product, could you spray other color of painting?
A: Yes, color can be customized.
6.Q: What's the delivery time?
A: It usually takes about 20-30 working days to produce one order.
7.Q: How is the payment terms?
A: Normally T/T 30% in advance and T/T 70% before shipment.
8.Q: Can I mix different models in one container?
A: Yes, different models can be mixed in one container, but the quantity of each model should not be less than MOQ.
9.Q: How does your factory do regarding quality control?
A: We always pay great attention to quality control from the very beginning and every product was tested piece by piece before delivery.
10.Q: Do you have quality certification?
A: Yes, we have CE, SGS,ISO, ect.
About Us:
Why choose KYA?
1.Short production time:Our company have established the strong partner-ship with over 100 factories and We have our own factory.
2.Reasonable prices and High quality:Quality and prices are our focus because we know what you will care at most.
3.Satisfactory after-sales service: Middle time production report with photos will be sent to you and also reconfirm accomplished date. We will establish close contact with you.Any problem you will get reply at the first time.
4.Free samples: Free samples available at any time.
You can get competitive prices from us because we possess big manufacturing relationship in China.
Nail Making Machine
Coil nails
Strip nails
Finish nails
Fine/medium/heavy duty wire staples
Carton staples
Plastic staples
Collated drywall screw
Hog ring
Binding wire
Tools contains nailers, staplers
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Nail Making Machine
- Screw Nail Thread Rolling Machine Kya-C Automatic Nail Making Equipment