|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Applications: | Decking, Framing, Roofing, Siding Installation |
|---|---|
| Condition: | New |
| Customized: | Customized |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The CN70PAL Coil Nailer is built for high speed nailing operations and is designed for those high speed production lines where automated machine mounted nailers are required.
*Can be fitted to any automated timberframe manchines or automated pallet making machines..
*Automatic remote control trigger valve.
*3/8" Air inlet.
*Drives 3000 nails per coil.
*Special nose design for fast cycle.
| Model: | CN70PAL Pneumatic Coil Nailer For Automated Pallet Machine |
| Air Tool Type: | Air Nailer |
| Net Tool Weight: | 3.02kgs(6.66lbs) |
| Body Material: | Aluminum Body |
| Operate Pressure: | 70-120psi(5-8.3bar) |
| Load Capacity: | 3000 Nails |
| Fasteners Type: | 15 Degree Jumbo coil nails |
| Fasteners Head Diameter: | 0.197"(5.0mm)-0.276"(7.0mm) |
| Fasteners Shank Diameter: | 0.091"(2.3mm)-0.113"(2.9mm) |
| Fasteners Length: | 1-3/4"(45mm)-2-3/4"(70mm) |
| Fasteners Shank Type: | Smooth,Screw,Ring |

Package: 4Pcs/Ctn, 20Ctns/Pallet
Making pallets, drums and export wooden boxes
Crating
Fencing
General construction applications