10.5 Gauge Zinc Aluminum Fence Staples Pin 3.15X33mm
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Material: | Steel |
|---|---|
| Standard: | GB |
| Type: | U-Type Nail |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 3.15x33mm
- Crown
- 12.8mm
- Thickness
- 3.15mm
- Length
- 32-40mm
- Package
- 2500 PCS/Box
- Surface
- Galvanized
- OEM
- Available
- Sample Lead Time
- 7 Days
- Transport Package
- Plastic Staples and Pallet
- Specification
- 10.5 Gauge
- Trademark
- KYA
- Origin
- China
- HS Code
- 8305200000
- Production Capacity
- 192000 Boxes/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 21.00cm * 21.00cm * 15.00cm
- Package Gross Weight
- 11.000kg
Product Description
* Ideal for mesh and woven applications such as hog and cattle fencing, pet enclosures, deer prevention, vineyard trellising, snow control fencing, and electrified single wire with insulation.
* Divergent barbed tip for additional holding power.
* Galvanized steel for durability.
* Compatible with most 10.5 gauge fencing staplers capable of firing 1-1/4" glue collated fencing staples, such as the Freeman PFS105.
| Item: | 10.5 Gauge 1-1/4" Paper Collated Barbed Fencing Staples |
| Gauge: | 10.5 Gauge |
| Fastener Type: | Fencing Staples |
| Material: | Galvanized Wire, Stainless Steel, Aluminum |
| Surface Finishing: | Zinc Plated |
| Crown: | 12.8mm (1 inch crown) |
| Thickness: | 3.15mm (0.124") |
| Length: | 1-1/4"(32mm) - 1-9/16"(40mm) |

The narrow crown on the fence staple helps grips the fence wire and the divergent point design ensures the staple legs spread as they are driven into timber for improved holding power. The genuine paper collation provides superior collation strength and reduces tool contamination, with a moisture-resistant adhesive formula for improved all-weather performance.
Livestock wire fencing.
Field fencing.
Horse fencing.
Heavy mesh fencing.
Deer fencing.
Chain link fencing.
Utility pole copper ground wire installation.
1.Q:Do you have your own production factory?
A:Yes,we not only have our own factory,We also have a cooperative relationship with more than one hundred factories in China
2.Q: Can you send us samples?
A: We are pleased to send you the sample to test the quality and market.
3.Q: About your products, could you do it OEM?
A: Yes, OEM service is available.
4.Q: Do you also provide spare parts of pneumatic tools?
A: Once we confirm the models you'd like to order, we will send you the diagram for checking and also suggest you some easy-broken parts.
5.Q: For the product, could you spray other color of painting?
A: Yes, color can be customized.
6.Q: What's the delivery time?
A: It usually takes about 20-30 working days to produce one order.
7.Q: How is the payment terms?
A: Normally T/T 30% in advance and T/T 70% before shipment.
8.Q: Can I mix different models in one container?
A: Yes, different models can be mixed in one container, but the quantity of each model should not be less than MOQ.
9.Q: How does your factory do regarding quality control?
A: We always pay great attention to quality control from the very beginning and every product was tested piece by piece before delivery.
10.Q: Do you have quality certification?
A: Yes, we have CE, SGS,ISO, ect.
1.Short production time: Our company have established the strong partner-ship with over 100 factories and We have our own factory.
2. No business too small: The most abundant models can be found here and we can share you with advanced and accurate information and resource.
3.Reasonable prices and High quality: Quality and prices are our focus because we know what you will care at most.
4.Satisfactory after-sales service: Middle time production report with photos will be sent to you and also reconfirm accomplished date. We will establish close contact with you.Any problem you will get reply at the first time.
5.Free samples: Free samples available at any time.
You can get competitive prices from us because we possess big manufacturing relationship in China.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Staples
- Fencing Staples
- 10.5 Gauge Zinc Aluminum Fence Staples Pin 3.15X33mm