|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| After-sales Service: | After Sales Services |
|---|---|
| Application: | Decorations |
| Surface Treatment: | Yes |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
* For use in 7/16-Inch medium crown staplers .
| Item: | 16 Gauge 7/16 Inch Crown N Series Heavy Duty Staples |
| Gauge: | 16 Gauge |
| Fastener Type: | Staples |
| Material: | Galvanized Wire, Stainless Steel, |
| Surface Finishing: | Zinc Plated |
| Crown: | 10.8mm (7/16") |
| Width: | 0.063"(1.60mm) |
| Thickness: | 0.055"(1.40mm) |
| Length: | 1/2"(2mm) - 2"(50mm) |
| Fitting Tools: | PREBENA L,BOSTITCH B100,FASCO G,KIHLBERG 783,MAX 16GA,NIKEMA G5562,OMER M2,SENCO N,SPOTNAILS 66,ATRO 100 ETC. |

Great for cedar shingles, fascia and soffits, fencing, floor underlayment, furniture, pallets, vinyl/metal siding, crate assembly, sheathing and more.
1.Short production time:Our company have established the strong partner-ship with over 100 factories and We have our own factory.