Senco H Staples A11 Model Staples Pins for Roofing Felt and Craft
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| After-sales Service: | After Sales Services |
|---|---|
| Crown: | 10.55mm |
| Width: | 1.25mm |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Cooperated with Fortune 500
Experienced Team
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
This supplier has Cooperated with Fortune 500 companies
The supplier has 6 foreign trading staff(s) and 5 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
Sign In to see all verified strength labels (17)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- A11
- Thickness
- 0.5mm
- Length
- 6-16mm
- Gauge
- 20 Ga
- Package
- 5000 PCS/Box
- Surface
- Galvanized
- OEM
- Available
- Transport Package
- Box, Carton and Pallet
- Specification
- 6-16mm
- Trademark
- KYA
- Origin
- China
- HS Code
- 8305200000
- Production Capacity
- 5000ctns/Week
Packaging & Delivery
- Package Size
- 13.00cm * 6.00cm * 6.00cm
- Package Gross Weight
- 1.000kg
Product Description
High quality galvanized staple.
1) Great for roofing felt, house wrap, upholstery, furniture trim, automotive vinyl and trim, picture frames, bedding, furniture frames, molding
2) Electrogalvanized finish helps resist corrosion and rust, recommended for interior use only.
3) Chisel Point
4) 5,000 pieces per box, 20 Boxes per case.
| Item: | Calibre 20 Corona 10.55mm Serie A11 Longitud 6mm Grapas De Alambre Fino |
| Gauge: | 20 Gauge |
| Fastener Type: | Fine Wire Staples |
| Material: | Galvanized Wire, Stainless Steel.Aluminum |
| Surface Finishing: | Zinc Plated |
| Crown: | 10.55mm (3/8 inch) |
| Width: | 0.049"(1.25mm) |
| Thickness: | 0.020"(0.50mm) |
| Length: | 1/4"(6mm) |
| Fitting Tools: | PREBENA PF ,DUOFAST A11,FASCO A11,SENCO H ,SPOTNAILS A11,RAPID 140, |

5000 Pcs/Box, 20 Boxes/Ctn, 60 Ctns/Pallet
Upholstery.
Screening.
Crafts.
Insulation.
Roofing felt.
1.Q:Do you have your own production factory?
A:Yes,we not only have our own factory,We also have a cooperative relationship with more than one hundred factories in China
2.Q: Can you send us samples?
A: We are pleased to send you the sample to test the quality and market.
3.Q: About your products, could you do it OEM?
A: Yes, OEM service is available.
4.Q: Do you also provide spare parts of pneumatic tools?
A: Once we confirm the models you'd like to order, we will send you the diagram for checking and also suggest you some easy-broken parts.
5.Q: For the product, could you spray other color of painting?
A: Yes, color can be customized.
6.Q: What's the delivery time?
A: It usually takes about 20-30 working days to produce one order.
7.Q: How is the payment terms?
A: Normally T/T 30% in advance and T/T 70% before shipment.
8.Q: Can I mix different models in one container?
A: Yes, different models can be mixed in one container, but the quantity of each model should not be less than MOQ.
9.Q: How does your factory do regarding quality control?
A: We always pay great attention to quality control from the very beginning and every product was tested piece by piece before delivery.
10.Q: Do you have quality certification?
A: Yes, we have CE, SGS,ISO, ect.
1.Short production time:Our company have established the strong partner-ship with over 100 factories and We have our own factory.
2. No business too small: The most abundant models can be found here and we can share you with advanced and accurate information and resource.
3.Reasonable prices and High quality:Quality and prices are our focus because we know what you will care at most.
4.Satisfactory after-sales service: Middle time production report with photos will be sent to you and also reconfirm accomplished date. We will establish close contact with you.Any problem you will get reply at the first time.
5.Free samples: Free samples available at any time.
You can get competitive prices from us because we possess big manufacturing relationship in China.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Staples
- Fine Wire Staples
- Senco H Staples A11 Model Staples Pins for Roofing Felt and Craft
Related Categories
Hot Searches
More