|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Brand: | Kya |
|---|---|
| Condition: | New |
| Customized: | Customized |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
N851 Pneumatic Tool Air Stapler for N Series Staple
1. Lightweight and well-balanced for comfort and maneuverability.
2. Built-in air filter improves tool's speed and performance.
3. Aluminum magazine and housing for long term durability.
4. Clear jammed nails easily with cam-lock.
5. Depth adjustment engineered for more precise flush and countersink finish.
6. Rubberized handle for better fit and added comfort.
| Model: | N851 Pneumatic Tool Air Stapler for N Series Staple |
| Air Tool Type: | Air Stapler |
| Tool Diamensions: | 350mm x 100mm x 320mm (13-3/4"x3-15/16"x12-5/8") |
| Net Tool Weight: | 2.35kgs(5.17lbs) |
| Body Material: | Aliminum Body |
| Operate Pressure: | 70-120psi (5-8.3bar) |
| Load Capacity: | 160 staples |
| Staple Type: | 16 Gauge 7/16 in. Medium Crown Staple |
| Staples Shank Diameter: | 0.063" x 0.055" (1.6mm x 1.4mm) |
| Staple Crown: | 7/16"(10.8mm) |
| Staples Length: | 1"(25mm)-2"(50mm) |
Wire lathing
Insulation sheating
Furniture industry.
Interior construction.
Cabinets,
Packaging.
