|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Applications: | Framing |
|---|---|
| Condition: | New |
| Customized: | Customized |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
CN70PAL Pneumatic Tool For Framing and drums
1.Can be fitted to any automated timberframe manchines or automated pallet making machines.
2. Automatic remote control trigger valve.
3. 3/8" Air inlet.
4.Drives 3000 nails per coil.
5.Special nose design for fast cycle.
| Model: | CN70PAL Pneumatic Coil Nailer For Automated Pallet Machine |
| Air Tool Type: | Air Nailer |
| Net Tool Weight: | 3.02kgs(6.66lbs) |
| Body Material: | Aluminum Body |
| Operate Pressure: | 70-120psi(5-8.3bar) |
| Load Capacity: | 3000 Nails |
| Fasteners Type: | 15 Degree Jumbo coil nails |
| Fasteners Head Diameter: | 0.197"(5.0mm)-0.276"(7.0mm) |
| Fasteners Shank Diameter: | 0.091"(2.3mm)-0.113"(2.9mm) |
| Fasteners Length: | 1-3/4"(45mm)-2-3/4"(70mm) |
| Fasteners Shank Type: | Smooth,Screw,Ring |
Working on automated pallet machine.
Assembly pallets, drums, export wooden boxes.