|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Condition: | New |
|---|---|
| Customized: | Customized |
| Weight: | 3.5kg |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model: | CN80PAL Pneumatic Coil Nailer For Automated Pallet Machine |
| Air Tool Type: | Air Nailer |
| Net Tool Weight: | 3.02kgs(6.66lbs) |
| Body Material: | Aluminum Body |
| Operate Pressure: | 70-120psi(5-8.3bar) |
| Load Capacity: | 3000 Nails |
| Fasteners Type: | 15 Degree Jumbo coil nails |
| Fasteners Head Diameter: | 0.236"(6.0mm)-0.315"(8.0mm) |
| Fasteners Shank Diameter: | 0.099"(2.5mm)-0.131"(3.3mm) |
| Fasteners Length: | 2"(50mm)-3-1/4"(83mm) |
| Fasteners Shank Type: | Smooth,Screw,Ring |
Making pallets, drums and export wooden boxes
Crating
Fencing
General construction applications