|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customized: | Customized |
|---|---|
| Color: | Red |
| Material: | Plastic |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model: | KYA-590 Automatic Electric Rebar Tying Machine |
| Air Tool Type: | Rebar Tier |
| Tying Rebar Diameter: | 8-34mm |
| Voltage & Capacity: | DC12.8V(2.2AH) |
| Charge Time: | Approx.90mins |
| Tying Speed Per Knot: | 0.80 seconds |
| Ties Per Charge: | Over 1500knots |
| Tying length/knot: | 300-500mm |
| Length Of Wire Coil: | 110M |
| Diamater Of Wire: | 0.80mm |
| Wraps Per Tie: | 2 wraps |
Tying Strength:0.50KG/CM²
Tensile Strength:42-47KG/CM²
Wire Tensile Strength:420m/Pa
Wire Yield Strength:330m/Pa
Elongation:17%
Material Code:Q195 Galvanized Wire
Net weight:0.4kg/reel
Package: 6Pcs/Ctn
Ergonomic rubberized soft handle for increased comfort.
