|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Types: | Locking Pliers |
|---|---|
| Material: | High Carbon Steel |
| Function: | Crimping |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model: | Hog Ring Pliers Upholstery |
| Air Tool Type: | Hog ring plier |
| Tool Diamensions: | 185mm x 105mm x 26mm(L x W x H) |
| Net Tool Weight: | 0.4KG |
| Load Capacity: | 50 PCS |
| Hog Rings Crown: | 20.0mm |
| Hog Rings Thickness: | 1.6mm |
| Hog Rings Heigh: | 10.4mm |

Fencing tool for attaching mesh wire to steel wire or to attach shade cloth to supporting wires.
For poultry cages
Quick & simple to use.
Saves time & no wastage of wire.
Fitted with magazine (auto feed) which holds 50 C-rings